Uczniowie II LO im. T. Kościuszki w Sandomierzu w Wielkim Finale Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”
W dniu 23 maja 2024 r. uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu wzięli udział w jubileuszowym X Wielkim Finale Zwolnionych z Teorii w ramach pierwszej w Polsce zespołowej pozaszkolnej olimpiadzie projektów społecznych dla studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzcy autorskich projektów walczyli o wyróżnienie Złotych Wilków. Tegoroczna uroczystość odbyła się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie. Finał jest podsumowaniem corocznych projektów społecznych zrealizowanych w X edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii. To wielkie wydarzenie uświetniają swoja obecnością politycy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i organizacji społecznych działających w Polsce. Ideą Zwolnionych z Teorii jest wspieranie młodzieży we współczesnej edukacji tz. kształtowanie kompetencji przyszłości 4K: kooperacji, kreatywności, krytycznego myślenia, komunikacji. Uczniowie klas I - III wzięli udział w tegorocznej Olimpiadzie w ramach przedmiotów Podstawy Przedsiębiorczości oraz Biznes i Zarządzanie, których przygotowaniem i opiekę merytoryczną sprawowała Pani Beata Ryńska. Liderzy dwóch grup projektowych: 1. Roksana Pacholczak kl. IIIB, Aleksandra Kaczmarska, Zuzanna Marzec, Wiktoria Moskal, Aleksandra Skrok, Dima Laszczenko w projekcie „ SZLACHETNE ZBIERANIE I MIŁE DAROWANIE” zwróciły uwagę na osoby starsze przebywające w Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu. W cyklicznych spotkaniach zaoferowały atrakcyjne zajęcia.
Grupa 2. Nikola Dudek kl. IC, Amelia Bidas, Maja Wiącek, Milena Krawczyńska, Blanka Ciszkiewicz, Milena Błajszczak w projekcie „MŁODZI DLA DZIECI” w spotkaniach z dziećmi z przedszkola nr 3 w Sandomierzu uświadamiały przedszkolaków jak ważne jest czytanie książek.
Podczas tegorocznej edycji finalistki i finaliści zakończonych projektów uczestniczyli w warsztatach tematycznych z wykorzystaniem gier. Wielki Finał jest podsumowaniem wyróżnionych projektów.
Nasz projekt „MŁODZI DLA DZIECI” nagrodzony został BRĄZOWYM WILKIEM województwa świętokrzyskiego. Jak na pierwszy start w tegorocznej Olimpiadzie jest to bardzo dobry wynik, który zaszeregował nasze II LO w rankingu nowatorskich szkół z całej Polski.
Jesteśmy bardzo wdzięczni instytucjom, dyrektorom placówek ich pracownikom za pomoc w przeprowadzeniu spotkań i osiągnięciu sukcesu uczniów II LO w Sandomierzu. Bardzo dziękujemy włodarzom królewskiego miasta Sandomierza: Panu Staroście powiatu sandomierskiego Marcinowi Piwnikowi za sfinansowanie wyjazdu na X Finał Olimpiady Zwolnionych z Teorii, Pani Wicestaroście Grażynie Szklarskiej, pracownikom Wydziału Promocji, Pani Annie Szewczyk, Pani Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Renacie Tańczyk, Pani Sylwii Winiarskiej, Pani Dyrektor Przedszkola nr 3 w Sandomierzu Agacie Hajduk, Pani Jolancie Sieradzkiej wychowawczyni grupy przedszkolnej. Bardzo dziękujemy za serdeczne wsparcie naszej Pani Dyrektor Barbarze Majewskiej, Pani Wicedyrektor Monice Strojewskiej oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom II LO, Panu Dyrektorowi Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście Sławomirowi Niskiemu oraz Zastępcy Dyrektora Pawłowi Kaczmarskiemu, Panu Jackowi Dąbrowskiemu za sprawny i szczęśliwy przejazd.
Państwa zaangażowanie jest dla nas inspiracją do dalszego działania w nowatorskiej Olimpiadzie i innych działaniach dla dobra młodzieży. DZIĘKUJEMY!!!

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!